Fond za promociju investicija Vojvodine (VIP) saopštio je da je delegacija pokrajine, na svetskoj sajamskoj manifestaciji „Šangaj ekspo 2010”, razgovarala s predstavnicima kineske provincije Đilin o mogućnostima ekonomske saradnje. Vojvođani su pozvali privrednike Đilina da se predstave na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu 2011. godine, a Kinezi su uzvratili pozivom za učešće na Evropsko-azijskom ekonomskom samitu septembra ove godine u glavnom gradu provincija Čangčunu. Na manifestaciji u Šangaju, pored većeg broja promotivnih aktivnosti, delegacija Vojvodine predstavila je investicione potencijale pokrajine i pred 45 predstavnika kineskih kompanija i organizacija. Bilo je reči i o saradnji Univerziteta u Novom Sadu, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Srednje poljoprivredne škole s Poljoprivrednom akademijom Đilina.
Fond za promociju investicija Vojvodine (VIP) saopštio je da je delegacija pokrajine, na svetskoj sajamskoj manifestaciji „Šangaj ekspo 2010”, razgovarala s predstavnicima kineske provincije Đilin o mogućnostima ekonomske saradnje.
Vojvođani su pozvali privrednike Đilina da se predstave na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu 2011. godine, a Kinezi su uzvratili pozivom za učešće na Evropsko-azijskom ekonomskom samitu septembra ove godine u glavnom gradu provincija Čangčunu.
Na manifestaciji u Šangaju, pored većeg broja promotivnih aktivnosti, delegacija Vojvodine predstavila je investicione potencijale pokrajine i pred 45 predstavnika kineskih kompanija i organizacija. Bilo je reči i o saradnji Univerziteta u Novom Sadu, Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Srednje poljoprivredne škole s Poljoprivrednom akademijom Đilina, navodi u saopštenju VIP-a.
Vojvodina jeprva strana pokrajina s kojom je severoistočna kineska provincija Đilin u oktobru 1986. godine potpisala Sporazum o saradnji i bratimljenju, a glavni grad Čangčun je pobratim s Novim Sadom.
Đilin je jedna od od tri provincije u Mandžuriji, prostire se na 187.000 kvadratnih kilometara i ima 27 miliona stanovnika. Za vreme japanske okupacije (1930–1945) Čangčun je bio prestonica marionetske države Mandžuko, na čiji su tron istočni susedi postavili poslednjeg kineskog cara Hsuan Tunga (Pui) iz mandžurijske dinastije Čing, koja je Kinom vladala od 1644. do 1911. godine.
Ubrzani ekonomski razvoj provincije, čije su glavne privredne grane danas automobilska i petrohemijska industrija i poljoprivreda, počeo je u periodu kineskih reformi i otvaranja prema svetu. Provincija poslednjih godina ostvaruje ostvaruje spoljnotrgovinsku razmenu od preko osam milijardi dolara godišnje.
U inostranstvu kupuju delove za automobilsku industriju, čelične limove i rudu, a prodaju automobile, hajtek proizvode, kukuruz, tekstil... Od 500 najvećih svetskih kompanija u Đilinu je prisutno preko pedeset.